niedziela, 16 września 2012

Diagnozowanie przyczyny wypadania włosów cz.2


W diagnozowaniu przyczyny wypadania włosów pomocne oprócz badań krwi są również badania obrazowe włosów i skóry głowy:
-trichoskopia – komputerowe badanie włosów i powierzchni skóry głowy
-trichogram - mikroskopowe badanie korzeni włosa

Trichoskopia, jest badaniem bezbolesnym. Badanie wykonuje dermatolog lub co jest teraz coraz częstsze – trycholog, przy pomocy mikrokamerki, która w około 200stu krotnym powiększeniu pokazuje skórę głowy. Obraz jest widoczny na monitorze, więc może go zobaczyć również osoba badana. Diagnozie poddawana jest górna część mieszka włosowego, łodyga włosa oraz naczynia krwionośne mikrokrążenia.
Na podstawie tego badania można określić stan skóry głowy ,oraz wiele cech charakterystycznych dla danego typu łysienia, np. miniaturyzacja mieszka włosowego.

Trichogram, badanie bardziej odczuwalne od wyżej wspomnianego, ponieważ polega na wyrwaniu ok. 100 włosów, z kilku miejsc, w celu poddania badaniu ich korzeni. Dzięki temu badaniu można określić dynamikę choroby oraz typ wypadania włosów. Trichogram określa stosunek procentowy włosów w poszczególnych fazach wzrostu.

I jak jesteśmy już przy tym temacie, zapewne większość z was które borykacie się z problemem wypadających włosów znacie fazy wzrostu włosa. Prawidłowy ich stosunek powinien wynosić:
-anagen – faza wzrostu, która trwa od 4 do 8 tygodni, a na głowie  od 2 do 6 lat. W tej fazie powinno być ok. 85% włosów.
-katagen - faza przejściowa, która trwa od kilku dni do 2 tygodni, w której znajduje się ok. 1% włosów
-talogen - faza spoczynku, nowy włos już rośnie i wypycha stary. Faza ta trwa ok. 2 do 3 miesięcy. Znajduje się w niej ok. 14% włosów.

Znalazłam źródła które podają np. inne proporcje: anagen od 66 do 96%, katagen ok. 6%, a  talogen od 2 do 18%.

źródło:
-me /Mastiff/
-internet (niestety mam niepełne notatki)
http://www.klinika-urody.eu
http://abclysienie.pl2 komentarze:

 1. Cześć, mam dobrą wiadomość. Jeszcze przez jakiś czas będzie istniała możliwość bezpłatnego badania trychologicznego w klinice włosów Hair Medica. Podaję link do kalendarzyka z zapisami: http://www.hairmedica.pl/specjalisci/trycholog/
  Pozdzrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za informację, widzę jednak, ze wszystkie terminy są już zarezerwowane, przynajmniej we Wrocławiu. Szkoda:(

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz:) To dla mnie bardzo ważne, że dzielicie się ze mną swoimi opiniami.
Anonimki bardzo proszę, podpisujcie się, bo później was mylę:)